Archiwum



Archiwum 2018:



Konkurs: Zieleń w Mieście


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów oraz Targi Ogrodnicze i Architektury Krajobrazu GARDENIA zapraszają do wzięcia udziału w organizowanym po raz XI Konkursie "ZIELEŃ W MIEŚCIE". W tym roku tematem jest "Zalew Zieleni w Kutnie".

Jest to konkurs na najlepszy projekt zagospodarowania terenu w przestrzeni publicznej. Mogą wziąć w nim udział architekci krajobrazu, projektanci terenów zieleni oraz studenci uczelni kształcących w tych kierunkach.

Uczestnicy konkursu rywalizują o rekomendacje do realizacji projektu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez firmę z obszaru systemów nawadniania oraz nowoczesnych rozwiązań dla terenów zieleni DRAGO Sp. z o.o.

Patronat honorowy nad konkursem objął:

Prezydent Miasta Kutno oraz

Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Patronem medialnym zostało czasopismo Zieleń Miejska.

Materiały do konkursu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.osto.pl.

Termin nadsyłania prac: 5.02.2019 r.

Termin ogłoszenia listy laureatów: 21.02.2019 r. podczas uroczystości otwarcia targów GARDENIA.

Kontakt telefoniczny: 697 48 30 14

Kontakt mailowy: b.dabrowska@osto.pl.


SPAK poleca - "Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych"
Longina Majdeckiego oraz Anny Majdeckiej-Strzeżek


Drodzy Państwo, mamy przyjemność poinformować, że SPAK jest jednym z patronów medialnych książki Longina Majdeckiego oraz Anny Majdeckiej-Strzeżek pt. „Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych”.

Publikacja została wydana nakładem wydawnictwa PWN.

Gratulujemy autorom i cieszymy się, że mieliśmy okazję zapoznać się
z tą pozycją!

Poprzednie wydanie książki – opublikowane w 1993 roku – było pierwszą w Polsce publikacją poświęconą ochronie oraz rewaloryzacji zabytków ogrodowych. Treść była – i jest – tym bardziej cenna, ponieważ została wzbogacona o osobiste doświadczenia jednego z autorów, Logina Majdeckiego, który jest planistą ogrodowym i autorytetem w omawianym obszarze.

Drugie wydanie, które prezentujemy Państwo w niniejszym poście, zawiera uzupełnienie, które jest konieczne w związku ze zmianami, które nastąpiły w teorii konserwacji, prawodawstwie oraz metodach używanych w ogrodnictwie. W książce poznamy informacje dotyczące m.in. podstaw ogrodnictwa, ochrony oraz konwersacji ogrodów w różnych krajach czy też rozwoju konwersacji ogrodów na terenie naszego kraju. Książka ma także bardzo estetyczną szatę graficzną – wzbogaconą o ilustracje oraz zdjęcia.

Do kogo skierowana jest ta książka? Na pewno do wszystkich Państwa, którzy teraz czytacie te słowa. Polecamy ją miłośnikom sztuki ogrodowej, a także osobom, które zawodowo zajmują się ogrodnictwem. Pozycja może być także przydatna dla studentów architektury krajobrazu bądź historii sztuki.


Zaduszki krajobrazowe


Listopad. Miesiąc melancholijny i pełen zadumy.

Wspominamy naszych bliskich zmarłych.

Krajobraz kulturowy jest pełen śladów ludzi, którzy żyli przed nami.

Pragniemy zaprosić do udziału w Zaduszkach krajobrazowych.

W niedzielę 18 listopada będą miały miejsce wykład, wernisaż wystawy oraz spacer poświęcone cmentarzom w krajobrazie kulturowym Wielkopolski, a zwłaszcza cmentarzom ewangelickim.

Ramowy plan Zaduszek krajobrazowych:

godz. 10.00 Wykład Pani Doktor Marii Chojnackiej
Cmentarze - historia zapisana w krajobrazie; kompozycje, szata roślinna, degradacja.
Sala Dziekańska (nr 1.63), Collegium Historicum
ul. Umultowska 89d

godz. 11.30 Wernisaż wystawy
Nim całkowicie znikną. Cmentarze ewangelickie w powiecie poznańskim.
Hol Collegium Historicum (na parterze)

godz. 12.30 Spacer
Krajobraz mówi o tych, którzy odeszli.
Rozpoczęcie pod kościołem ścięcia Św. Jana Chrzciciela
ul. Sióstr Misjonarek 8, MORASKO

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z bogatego programu Zaduszek krajobrazowych, przygotowanego wspólnie przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, Stowarzyszenie Rewitalizacji Zabytkowych Cmentarzy "Koimeterion" oraz Instytut Historii UAM. Wystawa powstała przy współpracy Stowarzyszenia Łazęga Poznańska oraz pomocy finansowej Starosty Poznańskiego.

Wstęp na wykład i wernisaż WOLNY.

Na bezpłatny spacer obowiązują zapisy na adres: spak.wielkopolska@gmail.com.
Zgłoszenia prosimy kierować do dnia 16 listopada wpisując w treści wiadomości imię i nazwisko uczestnika oraz numer telefonu kontaktowego.


Przedstawiciel SPAK na targach SPOGA+GAFA w Kolonii


Targi Spoga+Gafa to wielkie wydarzenie dla branży ogrodniczej, organizowane rokrocznie we wrześniu w Kolonii. Jest organizowane z ogromnym rozmachem. W tym roku odbyło się w dniach 2-4 września 2018 roku.
W 11. halach o łącznej powierzchni ponad 200 tys. m2 tysiące wystawców prezentowało swoje produkty i nowinki na nadchodzący sezon. Według organizatorów trzydniowe Targi przyciągnęły około 40 tysięcy zwiedzających, przy dużym udziale zagranicznych gości.

Na targach prezentowany był szeroki wachlarz stylowych mebli ogrodowych, nowoczesnych narzędzi i elektronarzędzi ogrodniczych, ekologicznych środków ochrony roślin i czy wymyślnych elementów wyposażenia ogrodów jednorodzinnych, np. wolnostojących grilli, urządzeń zabawowych czy nawet dmuchanych kółek do pływania o niesamowitych kształtach. W ofercie nie ma natomiast nowinek szkółkarskich.

Oferta targów skierowana jest głównie do dużych sklepów ogrodniczych lub firm zajmujących się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Jednak, ze względu na skalę całego przedsięwzięcia uważam, że każdy polski architekt krajobrazu powinien odwiedzić Targi Spoga+Gafa co najmniej raz. Dzięki temu można zrozumieć jak funkcjonuje ta branża w wielu innych krajach na świecie.

Zapraszamy do fotoreportażu:


The Garden Trade Fair Cologne
Międzynarodowe Targi Ogrodnicze w Kolonii


Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Międzynarodowych Targach Ogrodniczych spoga+gafa w Kolonii w dniach 2-4 września 2018 roku. Informujemy, że Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu jest partnerem wydarzenia.
Jak co roku impreza jest okazją do dokładnego zapoznania się z branżą ogrodową.
W targach weźmie udział około 2100 wystawców z 60 krajów, a także – 40 000 zwiedzających, nabywców oraz specjalistów ze świata ogrodnictwa.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Targi spoga+gafa, które odbędą się w dniach 2-4 września 2018 roku w Kolonii. Na wydarzeniu będzie można zapoznać się najnowszymi trendami ogrodnictwa – zostaną zaprezentowane takie działy jak garden living, garden creation & care, garden bbq oraz garden unique. Targi są okazją do osobistego zetknięcia się z tematami ogrodów oraz najaktualniejszą wiedzą w tym obszarze.

Koelnmesse oferuje szereg ugodnień dla uczestników targów takich jak:

  • bezpłatne bilety wstępu na wszystkie dni targów,
  • nieodpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej,
  • możliwość zawarcia kontaktów biznesowych z niemieckimi oraz międzynarodowymi uczestnikami wydarzenia,
  • pomoc językową,
  • prezentacja głównych atrakcji targów,
  • wymiana doświadczeń między międzynarodowymi partnerami biznesowymi,
  • zwiedzanie wybranych centrów ogrodniczych w Kolonii,
  • uczestnictwo w serii wykładów uznanych za szkolenie doskonalenia zawodowego w Izbach Architektów Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Hesji,
  • pomoc w organizacji przyjazdu.

Zachęcamy wszystkich pasjonatów ogrodnictwa do udziału!

Więcej informacji można odnaleźć na stronie targów: www.spogagafa.com.


III Majowa debata o zawodzie architekta krajobrazu:
„Architekt krajobrazu – znawca krajobrazu w przestrzeni wirtualnej”

Poznań, 18 maja 2018 roku


W dniu 18 maja 2018 roku odbyła się III Majowa debata o zawodzie architekta krajobrazu, zorganizowana przez Oddział Wielkopolski SPAK przy współudziale Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Tegoroczna dyskusja poświęcona była zależności między praca architektów krajobrazu, a rozwojem nowoczesnych technologii i narzędzi cyfrowych, stąd temat debaty:
"Architekt krajobrazu – znawca krajobrazu w przestrzeni wirtualnej."

W czasie debaty obecne były Władze Dziekańskie Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego, Pani Prodziekan ds. Studiów dr hab. Beata Janowska oraz Pan Prodziekan ds. Nauki dr hab. Tomasz Kleiber. W debacie wziął udział Kierownik Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, Pan dr hab. Piotr Urbański, a także Pracownicy, Doktoranci, Studenci oraz Absolwenci Wydziału. Wśród audytorium znaleźli się również przedstawiciele innych Stowarzyszeń branżowych, m.in. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów oraz praktycy zawodu.

Ożywioną i długą dyskusję poprzedziły niezwykle ciekawe wystąpienia Trojga Prelegentów, Pani Agnieszki Hubeny-Żukowskiej, Pana dr inż. arch. Pawła Ozimka oraz Pani Zofii de Mezer-Uciechowskiej. Wszyscy prelegenci odnieśli się do wykorzystania rysunku odręcznego i technik komputerowych w pracy architekta krajobrazu. Co niezwykle istotne, mimo punktów wspólnych, zostały zaprezentowane trzy znacząco odmienne prelekcje.

Dyskusja rozwijała się wokół różnorodnych spostrzeżeń, począwszy od uwag o charakterze ogólnych refleksji, aż po bardzo szczegółowe informacje, czy rady kierowane od doświadczonych naukowców i projektantów do studentów.

Dyskutowano o łączeniu percepcji ludzkich zmysłów z możliwościami analitycznymi komputerów. Podnoszono kwestię szybkości pracy przy wykorzystaniu komputera i odmiennego tempa tworzenia rysunku odręcznego, co niejednokrotnie przekłada się na jakość refleksji nad projektem. Pytania do Prelegentów dotyczyły zarówno ścieżki zawodowej jaką powinien obrać współczesnych projektant, różnorakich aspektów zawodu, jak i wymogów wobec prac zgłaszanych w międzynarodowych konkursach. Rozprawiano o trudności sprostania oczekiwaniom klientów na etapie wizualizacji projektu, podczas gdy sam w sobie projekt nie jest przedmiotem sprzedaży, a finalny efekt realizacji założeń projektowych w terenie. Debatowano o ogromnych ilościach danych i ograniczeniach sprzętowych, które stanowią barierę w ich wykorzystaniu. W czasie dyskusji padł apel do studentów, aby nie oczekiwali recepty i przepisu na wejście w rolę architekta krajobrazu, a podążali własną ścieżką, poszukując poprzez angażowanie się w różnorodne aktywności.

Podstawowe dwa wnioski wypływające z debaty, to istnienie wyraźnej zależności między sposobem pracy, a skalą projektu i stopniem złożoności analiz, oraz konieczność umiejętnego i świadomego korzystania z technik cyfrowych. Prelegenci jednogłośnie podkreślali rolę wiedzy i doświadczenia w procesie projektowania oraz konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego.

Debata obierając za punkt wyjścia temat przewodni, zmierzała do ogólnych rozważań nad istotą pracy architekta krajobrazu. Świadczy to o wciąż niedookreślonych ramach zawodu i jego nieustannej ewolucji. W czasie dyskusji formułowano refleksje, uwagi, rady, mówiono o przeszłości i przyszłości pracy architekta krajobrazu.

Dyskusja ujawniła potrzebę wymiany myśli i doświadczeń w obrębie środowiska zawodowego, co w pełni uzasadnia konieczność organizowania podobnych spotkań w przyszłości. Co warte podkreślenia, uczestnicy dyskusji zgłosili postulat organizacji corocznych debat, które do tej pory odbywały się raz na dwa lata.

Z pełną mocą, można stwierdzić, że cel debaty, jakim była dyskusja o zawodzie architekta krajobrazu w kontekście nowoczesnych narzędzi cyfrowych, został osiągnięty.


III Majowa debata o zawodzie architekta krajobrazu pt.:
Architekt krajobrazu – znawca krajobrazu w przestrzeni wirtualnej


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w debacie poświęconej profesji architekta krajobrazu pt. „Architekt krajobrazu – znawca krajobrazu w przestrzeni wirtualnej”.

Wydarzenie odbędzie się 18 maja br. o godzinie 17:00 w sali nr 1 Collegium Zembala na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ulicy Dąbrowskiego 159.

Spotkanie będzie dotyczyło najistotniejszych tematów związanych z omawianym środowiskiem zawodowym. W tym roku skupimy się na przedstawieniu zależności między kompetencjami zawodowymi a rozwojem nowoczesnych technik komputerowych – to ujęcie będzie miało wymiar naukowy oraz praktyczny.

W załączniku zamieszczono szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia. Zapraszamy do lektury – i do wzięcia udziału w debacie!

Pliki do pobrania:
Informacja o debacie (plik pdf)
Plakat (plik jpg)


Wyniki konkursu SPAK na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2016/2017


Niezmiernie miło jest nam poinformować, że kapituła konkursu przyznała trzy miejsca i dwa wyróżnienia zarówno w kategorii prac inżynierkich, jak i magisterskich. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Kapituła konkursu, biorąc pod uwagę ujęte w tabelach oceny: skalę trudności tematu, oryginalność rozwiązania i pomysł twórczy autora oraz czytelność i kompleksowość opracowania, nagrodziła trzy prace inżynierskie i trzy prace magisterskie oraz wyróżniła po dwie prace inżynierskie i  magisterskie.

NAGRODZONE PRACE INŻYNIERSKIE:

I nagroda: inż. arch. kraj. Ewelina Pochodyła,
Koncepcja zagospodarowania przestrzennego ścieżki widokowej wzdłuż fragmentu linii brzegowej Rozlewiska Morąskiego,
Promotor: dr inż. arch. kraj.  Mariusz Antolak,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

II nagroda: inż. arch. kraj. Marta Kobecka,
Projekt strefy reprezentacyjnej na Cmentarzu Karaimskim w Warszawie,
Promotor: dr Katarzyna Krzykawska,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

III nagroda: inż. arch. kraj. Joanna Dobrzańska,
Koncepcja projektowa rewitalizacji Bulwaru Słonecznego we Wrocławiu,
Promotor: dr hab inż. Robert Kalbarczyk, prof. nadzw., dr inż. Monika Ziemiańska,
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Wyróżnienie: inż. arch. kraj. Arkadiusz Straub,
Projekt koncepcyjny rekompozycji fragmentu parku podworskiego Lubomirskich w Charzewicach w Stalowej Woli,
Promotor: dr inż. Magdalena Nawrotek,
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie.

Wyróżnienie: inż. arch. kraj. Jagoda Oleszczuk,
Rewaloryzacja części frontowej zespołu pałacowo-parkowego w Romanowie,
Promotor: prof. dr hab. Inż. Małgorzata Milecka,
Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie.

NAGRODZONE PRACE MAGISTERSKIE:

I nagroda: mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Wójcik,
Elektrownie wiatrowe a krajobraz. Analiza oddziaływania projektowanej farmy wiatrowej „Mikołajki Pomorskie” na krajobraz,
Promotor: dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

II nagroda: mgr inż. arch. kraj. Agnieszka Wartacz,
Skala kultury. Zagospodarowanie przestrzeni wokół Nowohuckiego Centrum Kultury,
Promotor: dr hab. Inż. arch. Katarzyna Łakomy,
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.

III nagroda: mgr inż. arch. kraj. Maciej Dorotkiewicz,
Analiza i ocena dostępności parków miasta stołecznego Warszawy dla cyklistów w ruchu celowym i rekreacyjnym,
Promotor: dr Piotr Wałdykowski,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wyróżnienie: mgr inż. arch. kraj. Anna Kalbarczyk,
Łąki kwietne w wielkoskalowych założeniach projektach w Chinach i w Polsce w kontekście globalnego problemu wymierania pszczół,
Promotor: Prof. Long Yuelin, Hunan Agricultural University of Changsha, China,
Promotor: dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka–Filipiak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Wyróżnienie: mgr inż. arch. kraj. Honorata Misieniec,
Projekt koncepcyjny parku kulturowego na kanwie dawnej linii kolejowej Nowy Targ – Sucha Góra,
Promotor: dr inż. arch. Leszek Bylina,
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Galeria nagrodzonych prac

Oferta szkoleniowa Fundacji Krajobrazy na rok 2018


Mamy przyjemność zaprosić Państwa na dwa szkolenia organizowane przez Fundację Krajobrazy.

Obecnie można zapisać się na dwa kursy, które są przeznaczone dla branżystów z obszaru architektury krajobrazu oraz projektantów ogrodów:

1. Cykl Szkoleń dla Architektów Krajobrazu i Projektantów Ogrodów – szkolenie odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2018 roku w Lublinie. Jest ono przeznaczone dla adeptów architektury krajobrazu i projektowania ogrodów, a także dla osób, które interesują się projektowaniem przestrzeni publicznych oraz komercyjnych. Szkolenie ma charakter zarówno teoretyczny; jak i praktyczny. W czasie trzydniowego kursu będzie można podnieść swoje kompetencje zawodowe oraz biznesowe, a także nabyć praktyczne umiejętności z zakresu obsługi programów niezbędnych dla każdego architekta krajobrazu.
Regularna cena szkolenia wynosi 550 złotych, jednak do końca lutego mogą Państwo skorzystać z promocji i zapłacić za kurs 419 złotych.

2. Szkolenie z zakresu montażu i projektowania instalacji nawadniających w przestrzeniach publicznych – szkolenie odbędzie się w dwóch turach: w dniach 18-19 maja 2018 roku będą miały miejsce zajęcia praktyczne, natomiast 25-26 maja 2018 roku – zajęcia teoretyczne. Kurs będzie prowadzony w Lublinie. Szkolenie jest skierowane do architektów krajobrazu, projektantów terenów zieleni oraz przyszłych instalatorów, ale może w nim wziąć udział każda osoba zainteresowania systemami automatycznego nawadniania. W czasie kursu będzie można poszerzyć wiedzę i podnieść umiejętność z zakresu zakładania instalacji nawadniających w przestrzeniach publicznych. Uczestnicy będą mieli również okazję samodzielnie zamontować instalacje nawadniające. Koszt szkolenia wynosi 690 złotych, ale do końca lutego można skorzystać zniżki i zapłacić za kurs 549 złotych.

Kadra szkoleniowa składa się z pracowników dydaktycznych uniwersytetów oraz właścicieli bardzo dobrze prosperujących firm, więc uczestnicy będą mieli szansę zarówno poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, jak i nabyć cenne umiejętności praktyczne. Zachęcamy Państwa do udziału! Na szkolenia można zarejestrować się pod adresem: fundacjakrajobrazy.pl/zapisy.


Konkurs o Polską Nagrodę Krajobrazową „Krajobrazowe inspiracje IV”


W konkursie o Polską Nagrodę Krajobrazową „Krajobrazowe inspiracje IV” mogą wziąć udział zarówno organy lokalne i regionalne lub też ich stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje, które zrealizowały projekty w zakresie zrównoważonego kształtowania i gospodarowania krajobrazem przy aktywnym udziale społeczeństwa.

Zgłaszany projekt powinien być w pełni ukończony oraz dostępny dla społeczeństwa przynajmniej przez 3 lata przed datą ukończenia konkursu, czyli 30 listopada 2018 r. Częścią projektu powinny być również działania mające na celu podnoszenie świadomości lokalnej społeczności w zakresie wartości i roli krajobrazów.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, Regulamin i Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/polska-nagroda-krajobrazowa-2018


Konkurs SPAK na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2016/2017


Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu zaprasza do udziału w Konkursie na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską obronioną w roku akademickim 2016/2017. Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione w okresie od 1 października 2016 roku do 30 września 2017 roku.

Tematyka prac dyplomowych: inżynierskich i magisterskich powinna mieścić się w obszarze badawczym obejmującym problematykę krajobrazową w rozumieniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Prace inżynierskie powinny mieć charakter prac projektowych, prace magisterskie mogą mieć charakter opracowań projektowych lub studialnych.

Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście w terminie do 20 lutego 2018 r. do właściwego terenowo oddziału SPAK.

W konkursie, zarówno na prace inżynierskie jak i magisterskie, przyznaje się nagrody: I, II i III oraz dwa wyróżnienia:

  • I nagroda – opłacony udział w kolejnym XXI Forum Architektury Krajobrazu oraz możliwość publikacji artykułu z zakresu pracy dyplomowej inżynierskiej/magisterskiej w kwartalniku Architektura Krajobrazu;
  • II nagroda – możliwość publikacji artykułu z zakresu pracy inżynierskiej/magisterskiej na stronie internetowej SPAK;
  • III nagroda – możliwość publikacji streszczenia pracy inżynierskiej/magisterskiej na stronie internetowej SPAK;
  • dwa równorzędne wyróżnienia (dyplomy).

Regulamin i formularz zgłoszeniowy >>>


Patronat branżowy VII edycji Konkursu "Inspiracje w przestrzeni"


Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu objęło patronatem branżowym tegoroczną – VII już - edycję Konkursu „Inspiracje w przestrzeni”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu organizowanego przez czasopismo „Zieleń Miejska” jest ogród terapeutyczny. Zapraszamy do nadsyłania projektów!

Chcesz, żeby według Twojego autorskiego projektu powstał ogród? Zgłoś się do Konkursu „Inspiracje w przestrzeni”.

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przy Zespole Szkół Specjalnych nr 105 im. Juliana Tuwima w Poznaniu.

Na podstawie wybranego projektu zostanie zagospodarowana przestrzeń, na której będą podejmowane działania z zakresu przyrodniczej terapii zajęciowej.

Zadanie uczestników konkursu polega na przygotowaniu projektu zagospodarowania terenu wyznaczonego przy Zespole Szkół Specjalnych w Poznaniu, na którym ma powstać ogród terapeutyczny.

- Edukacja ekologiczna może przybierać różne formy. Jedną z nich jest nauka przez terapię, w której wykorzystywane są wszystkie zmysły, dlatego nadrzędny cel konkursu stanowi realizacja ogrodu terapeutycznego, w którym dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie będą mogli przenieść się do zielonej przestrzeni i poznawać ją wszystkimi zmysłami. Taka forma edukacji aktywizuje i przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego oraz fizycznego – zaznacza Marta Siatka, koordynator projektu.

Twórcy najlepszych koncepcji (w kategorii debiutanci i profesjonaliści) zostaną nagrodzeni podczas Forum Miejska Sztuka Ogrodowa odbywającego się podczas Targów GARDENIA w dniach 22-24 lutego 2018 r. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w 2018 roku we współpracy z jego zarządcą.

Termin nadsyłania prac upływa 31 stycznia 2018 r.

– Realizacja tego typu projektów społecznych sprawia nam ogromną radość. Myśl o tym, że nasze działania mogą pomóc dzieciom, powoduje, że praca staje się dla nas przyjemnością, a każdy, nawet najmniejszy sukces, motywuje i wyzwala jeszcze więcej energii do działania – dodaje Marta Siatka.

Więcej informacji na:
www.abrys.pl/wydawnictwa/konkursy/inspiracje-w-przestrzeni

Kontakt:
Marta Siatka
koordynator konkursu
T: 61/655 81 08
M: 660 762 427
e-mail: m.siatka@abrys.pl


2nd European Urban Green Infrastructure Conference EUGIC 2017 BUDAPEST


SPAK jako jedno z kilkunastu europejskich stowarzyszeń zrzeszających architektów krajobrazu wsparł Europejską Inicjatywę w ramach „European Urban Green Infrastructure Conference”, która w tym roku organizuje międzynarodową konferencję:
2nd European Urban Green Infrastructure Conference
EUGIC 2017 BUDAPEST
CELEBRATING NATURE-BASED SOLUTIONS FOR CITIES
29–30 November 2017 Budapest

EUGIC 2017 Budapeszt - interaktywni, dynamiczni, ekscytujący - miejscy liderzy zielonej infrastruktury dzielą się z miastami rozwiązaniami opartymi na przyrodzie. W ramach konferencji poglądy będą wymieniać globalni praktycy, lokalni eksperci, dyskutowane będą projekty z Europy i całego świata.

Ponad 300 uczestników i czołowych miejskich ekspertów zajmujących się z zielenią spotyka się w Budapeszcie, aby omówić rozwiązania oparte na przyrodzie - organizatorzy zapraszają do współpracy planistów, ekologów, architektów, architektów krajobrazu, inżynierów, deweloperów i inwestorów.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

Szczegółowe informacje pod adresem: https://eugic.events


KONFERENCJA: WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU – TRENDY, TECHNOLOGIE I PRAKTYKA.
WODA W MIEŚCIE


Serdecznie zapraszamy 9 listopada 2017 r. do Warszawy na 15 już edycję konferencji Współczesna architektura krajobrazu - trendy, technologie i praktyka. Tematem przewodnim spotkania jest Woda w mieście.

Rola wody w przestrzeni miast ciągle zyskuje na znaczeniu. To ona dopełnia architekturę, wzbogaca przestrzeń miejską czyniąc ją niepowtarzalną i wielowymiarową. To w otoczeniu wody tworzy się miejsca do rozmów, relaksu, wypoczynku lub zabawy. Woda w mieście to również coraz popularniejsze trendy związane z wykorzystaniem wody deszczowej w aranżacji przestrzeni oraz użytkowa rola wody pitnej dla mieszkańców miast.

Do udziału konferencji SAK zaprosiło projektantów i wykonawców, którzy opowiedzą o wodzie w mieście w szerokim ujęciu – od roli wody jako elementu dekoracyjnego i definiującego przestrzeń, przez funkcję użytkową, po aspekty ekologii i racjonalnego gospodarowania zasobami wody w mieście.

O zasadach wykorzystania wody jako elementu wzbogacającego przestrzeń publiczną, procesie projektowania i budowania fontann oraz o tym jak wygląda współpraca z architektami i architektami krajobrazu na każdym etapie realizacji projektu opowie David Bracey z The Fountain Workshop Limited, lider zespołu projektantów, artystów i inżynierów – twórców fontann i instalacji wodnych na całym świecie.

Aspekt użytkowy wody w mieście, czyli o idei stawiania urządzeń umożliwiających stały dostęp do wody pitnej w przestrzeni publicznej przedstawią przedstawiciele firm Murdock Manufacturing ze Stanów Zjednoczonych i Blupura z Włoch.

O zarządzaniu wodą opadową w mieście, czyli czym jest SuDS (sustainable urban drainage system/ system zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi), jego zaletach, uwarunkowaniach prawnych w Wielkiej Brytanii oraz roli architekta krajobrazu w projektowaniu systemów zarządzania wodami opadowymi opowie na przykładzie swoich doświadczeń David Singleton, dyrektor DSA Environment + Design Ltd., architekt krajobrazu od 20 lat zajmujący się projektowaniem a także oceną projektów związanych z zarządzaniem wodami deszczowymi.

Możliwość wykorzystania wody deszczowej w aranżacji przestrzeni publicznej przedstawi też Sonja Mihaljevic z Holandii, współwłaścicielka biura ELYPS landscape + urban design z Holandii, autorka najdłuższej w Europie retencyjnej promenady w mieście Boulevard, w Luxembourgu.

O biologicznych metodach oczyszczania wody opowie Marcin Gąsiorowski – architekt krajobrazu, specjalista od projektowania zbiorników wodnych pracujący w Polsce i Niemczech.

Organizator konferencji: Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK)
Współorganizator: firma Zdrojownia
Miejsce konferencji: EXPO XXI, Sala konferencyjna C, ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa
Termin: 9 listopada 2017
Program i informacje organizacyjne o konferencji WAK15 Woda w mieście znajdują się na stronie www.sak.org.pl.
Rejestracja online odbywa się przez stronę http://www.wak15.konfeo.com.

XX forum Architektury Krajobrazu


Uprzejmie informujemy, iż w dniach 21 - 23 września 2017 r. w Krakowie odbyło się XX Forum Architektury Krajobrazu.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się liczni członkowie Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, zaś wśród organizacji, które objęły patronat nad konferencją znalazło się m.in Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 21 - 23 września 2017 r. w Krakowie odbyło się XX Forum Architektury Krajobrazu. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się liczni członkowie Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, zaś wśród organizacji, które objęły patronat nad konferencją znalazło się m.in Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

XX Forum Architektury Krajobrazu połączone było z jubileuszem 50-lecia pracy na Politechnice Krakowskiej Profesora Aleksandra Böhma. Szczegółowe informacje dotyczącą tematyki oraz programu konferencji znajdziecie Państwo na stronie http://20forumak.pl.


Patronat branżowy Targów gardenCONTRACTING w Łodzi (8-9 listopada 2017 r.)


SPAK objął patronatem branżowym Targi gardenCONTRACTING, które odbędą się w dniach 8-9 listopada w Łodzi, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na:
strona www targów.

Międzynarodowe Targi Łódzkie zapraszają na Ogólnopolskie Targi Zatowarowania Centrów i Sklepów Ogrodniczych, które odbędą się w Łódzkiej Hali Expo w dniach 8-9 listopada 2017 r. Będzie to pierwsza edycja wydarzenia branżowego adresowana do właścicieli centrów, hurtowni i sklepów prowadzących sprzedaż artykułów ogrodniczych którego ideą jest:

  • prezentacja szerokiej oferty materiałów i produktów ogrodniczych oraz rozwiązań i technologii stosowanych w ogrodach,
  • promowanie nowości produktowych na nadchodzący sezon,
  • umożliwienie właścicielom i pracownikom hurtowni, centrów ogrodniczych i sklepów złożenie zamówień na prezentowaną podczas targów ofertę z terminem dostawy przed rozpoczęciem wiosennego sezonu ogrodniczego,
  • optymalizacja budżetów zakupowych i możliwość złożenia zamówień na preferencyjnych warunkach.

Obecność na listopadowych ogrodniczych targach zatowarowania to oszczędność Twojego czasu i pieniędzy. Wśród wymiernych korzyści należy podkreślić te najważniejsze:

  • spotkasz wiodących na polskim rynku producentów branży ogrodniczej, u których będziesz mógł bezpośrednio złożyć zamówienia na towar na preferencyjnych warunkach w jednym miejscu i terminie,
  • będziesz miał szansę poznać i porównać ofertę sprzedażową wystawców oraz wybrać taką, która okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza,
  • jako klient biznesowy będziesz mógł zaopiniować prezentowane produkty mając bezpośredni wpływ na ich popyt.

Bogatą ofertę targową uatrakcyjnią dodatkowo wydarzenia towarzyszące:

  • akcja WIELKIEGO RABAROWANIA - większość wystawców przygotowała dla odwiedzających specjalne zniżki i rabaty na wybrany asortyment, które będą obowiązywały przy kontraktowaniu zakupów podczas targów. Akcja skierowana jest do właścicieli sklepów i hurtowni, którzy korzystając z oferty wystawców bedą mogli zatowarować magazyny, oszczędzając przy tym swoje pieniądze.

Wstęp na targi na podstawie zaproszenia lub wejściówki - dostępne u wystawców oraz u organizatora. Do wzięcia dla każdego zainteresowanego branżowca.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszych Targów - jest to dla Państwa okazja do zawarcia nowych, korzystnych kontraktów zakupowych i tym samym do zatowarowania swoich magazynów na preferencyjnych warunkach cenowych. gardenCONTRACTING to wydarzenie, na którym nie może zabraknąć nikogo, kto poważnie myśli o rozwoju i dobrej kondycji swojego biznesu ogrodniczego.


SZKOLENIE Z ZAKRESU ZASAD PROJEKTOWANIA ORAZ ZAKŁADANIA INSTALACJI NAWADNIAJĄCYCH
POZIOM II (PRZESTRZENIE PUBLICZNE)


W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na szkolenie z zakresu zasad projektowania oraz zakładania instalacji nawadniających. To drugie z cyklu proponowanych szkoleń. Swoim zakresem obejmuje projektowanie i zakładanie instalacji nawadniających w przestrzeniach publicznych, organizację pracy, a także nadzór i odbiór wykonania projektu.

Głównym celem organizowanego szkolenia jest podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników z zakresu zasad projektowania oraz zakładania instalacji nawadniających w przestrzeniach publicznych. Szkolenie odbędzie się w formie dwóch spotkań weekendowych i będzie składało się z następujących segmentów:

  • projektowanie instalacji i opracowywanie dokumentacji inwestycji,
  • studium przypadku – prezentacja procesu przygotowania oraz praktycznego działania i użytkowania gotowej instalacji w przestrzeni publicznej,
  • montaż instalacji systemów automatycznego nawadniania obejmujący prezentację poszczególnych elementów systemu oraz ćwiczenia praktyczne w tym zakresie.

Szkolenie jest szansą na zapoznanie się z najlepszymi przykładami zastosowania instalacji nawadniającej oraz na zdobycie przydatnej wiedzy na temat sposobów kierowania wykonawcami, nadzoru i organizacji pracy. Ponadto w ramach szkolenia przeprowadzone zostanie studium przypadku, pozwalające uczestnikom na zapoznanie i przeanalizowanie dokumentacji projektowej instalacji nawadniającej, zastosowanej w Ogrodzie Holenderskim przy Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Udział w szkoleniu ma pozwolić uczestnikom zdobyć wartościową wiedzę oraz przydatne umiejętności z zakresu projektowania oraz zakładania instalacji nawadniających, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.

Na szkolenie zapraszamy każdego, kto chciałby posiadać wiedzę z zakresu systemów automatycznego nawadniania, a przede wszystkim:

  • architektów krajobrazu
  • projektantów terenów zieleni
  • przyszłych instalatorów
  • Inspektorów Nadzoru Terenów Zieleni
  • ogrodników
  • pracowników administracji publicznej
  • urzędników Działu Zieleni
  • urzędników Działu Zamówień Publicznych
  • urzędników Działu Inwestycji i Remontów
  • oraz studentów architektury krajobrazu i ogrodnictwa

W ramach szkolenia organizator zapewnia:

  • profesjonalną kadrę trenerską
  • czterodniowe warsztaty składające się z zajęć teoretycznych i praktycznych
  • materiały szkoleniowe i warsztatowe
  • certyfikat nabytych umiejętności

TERMIN: Zajęcia teoretyczne: 22-23 kwietnia 2017 r.
Zajęcia praktyczne: 12-13 maja 2017 r.

SZCZEGÓŁY: http://fundacjakrajobrazy.pl/szkolenie-zakresu-zasad-projektowania-oraz-zakladania/

ZAPRASZAMY!


Wyniki konkursu SPAK na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2015/2016


Niezmiernie miło jest nam poinformować, że kapituła konkursu przyznała trzy miejsca i dwa wyróżnienia zarówno w kategorii prac inżynierkich, jak i magisterskich. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Kapituła konkursu, biorąc pod uwagę ujęte w tabelach oceny: skalę trudności tematu, oryginalność rozwiązania i pomysł twórczy autora oraz czytelność i kompleksowość opracowania, nagrodziła trzy prace inżynierskie i trzy prace magisterskie oraz wyróżniła po dwie prace inżynierskie i  magisterskie.

NAGRODZONE PRACE INŻYNIERSKIE:

I nagroda: inż. arch. kraj. Adriana Baryżewska
Projekt zagospodarowania ogrodu śródblokowego dawnego osiedla robotniczego w dzielnicy Nikiszowiec w Katowicach
Promotor: dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz, prof.PK
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

II nagroda: inż. arch. kraj. Agata Marek
Projekt zagospodarowania terenu Placu Wolności przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie
Promotor: dr inż. arch. Anna Sołtysik
Uniwersytet Rzeszowski

III nagroda: inż. arch. kraj. Adrianna Janeczek
Rewitalizacja placu im. Józefa Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej
Promotor: dr inż. arch. kraj. Katarzyna Pałubska
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Wyróżnienie: inż. arch. kraj. Agata Lenart
Projekt koncepcyjny rekompozycji Parku im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w nawiązaniu do pozostałości Fortu 9 Krowodrza
Promotor: dr inż. arch. Magdalena Swaryczewska
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Wyróżnienie: inż. arch. kraj. Patrycja Pawelec
Analiza i waloryzacja krajobrazu wsi Ługwałd wraz z koncepcjami projektowymi wybranych przestrzeni
Promotor: dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

NAGRODZONE PRACE MAGISTERSKIE:

I nagroda: mgr inż. arch. kraj. Joanna Wojtuń
Zabłocie_4D Krajobrazowa transformacja ulic
Promotor: dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, prof. PK
Promotor pomocniczy: dr inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

II nagroda: mgr inż. arch. kraj. Jacek Kuśmierski
Promenada Hugo Richtera jako element systemu ścieżek spacerowych Wrocławia
Promotor: dr Elżbieta Szopińska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

III nagroda: mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Roszyk
Przestrzeń osiedla modernistycznego – stan istniejący, przekształcenia i problemy na przykładzie osiedla Czecha w Poznaniu
Promotor: dr inż., mgr inż. arch. Agnieszka Wilkaniec
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wyróżnienie: mgr inż. arch. kraj. Sylwia Szefler
Przyrodnicze uwarunkowania rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie gminy Mełgiew
Promotor: dr hab. inż. Małgorzata Milecka
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Wyróżnienie: mgr inż. arch. kraj. Kamil Rawski
„Zielona linia” – park w centrum Białegostoku
Promotor: dr inż. arch. Maciej Kłopotowski
Politechnika Białostocka

Galeria nagrodzonych prac

XX FORUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszowej ogólnopolskiej konferencji naukowej XX FORUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU. Konferencja jest organizowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i odbędzie się w Krakowie w dniach 21-23 września 2017 roku.

Konferencja jest podsumowaniem kolejnej dekady corocznych spotkań naukowych pod nazwą Forum Architektury Krajobrazu, organizowanych przez polskie uczelnie kształcące architektów krajobrazu. Od pierwszego forum, zorganizowanego w 1998 roku w Krakowie z inicjatywy Instytutu Architektury Krajobrazu, upłynęło 20 lat, które przyniosły wiele zmian we wszystkich wiodących tematach planowanej konferencji:

  • PRAKTYKA ZAWODOWA – TWÓRCZOŚĆ I REALIZACJE,
  • BADANIA NAUKOWE I WDROŻENIA,
  • DYDAKTYKA.

Rejestracji na XX Forum Architektury Krajobrazu można dokonać przez formularz na stronie 20forumak.pl. Tam też znajdą Państwo szerszą informację o konferencji. Propozycje referatów należy przesłać w postaci streszczeń (300 słów) w formularzu rejestracyjnym do dnia 8 maja 2017 r.

Zaproszenie >>

Wyniki konkursu „Inspiracje w przestrzeni”


Podczas XI edycji Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, miała miejsce uroczysta gala finałowa Konkursu „Inspiracje w przestrzeni”. Celem tej inicjatywy było, już po raz szósty, nagrodzenie projektów architektonicznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej oraz promocja projektów i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie przestrzeni publicznej. Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła stworzenia koncepcji Ogrodu Społecznego na terenie przy Osiedlu Czecha w Poznaniu.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: debiutanci oraz profesjonaliści. Z pośród licznie nadesłanych prac z każdej kategorii wyłoniono po jednym zwycięskim projekcie oraz dwa wyróżnienia.

Nagrodę główną w kategorii debiutant otrzymał projekt: „Kolorowy świat” autorstwa Martyny Florczak, natomiast w kategorii profesjonalista zwyciężyła Wanda Sobieraj za stworzenie pracy pt. „Ogród społeczny mozaika”.

Wyróżnienia zdobyły projekty debiutantów: „Ogród społeczny” Estery Sobczyk oraz „GajRaj” Julii Konsek.

Wyróżnienia wśród profesjonalistów, przyznano projektom: „Ogród społeczny na osiedlu młodych w Poznaniu” Rafała Kwiatkowskiego i „Ogród malowany. Wielopokoleniowy ogród społeczny” Anny Komorowskiej i Marty Kuli.

Jeden ze zwycięskich projektów zostanie zrealizowany na Osiedlu Czecha w Poznaniu.

szczegóły dotyczące wyników konkursu zamieszczone są na stronie wydawnictwa ABRYS.


IV FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE


– POLSKIE MIASTO – OCZEKIWANIA I WYZWANIA – POLSKIE MIASTO PRZYSZŁOŚCI 2020 – MIASTO WIELOKULTUROWE – INTEGRACJA SUBREGIONALNA – TRANSPORT MIEJSKI – NOWE KONCEPCJE ROZWOJU POLSKICH MIAST – MOBILNOŚĆ – BEZPIECZEŃSTWO – UŻYTECZNOŚĆ – TECHNOLOGIA –

Czwarte "Forum Przestrzenie Miejskie" będzie kolejnym spotkaniem poświęconym przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcjom w aspekcie sukcesów, porażek i nowych wyzwań. Konferencja odbędzie się 15 marca 2017r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Organizacja kolejnego Forum jest jednym z licznych zaleceń Sesji podsumowującej III Forum w Poznaniu. W zakresie merytorycznym szczególną uwagę zwrócono na potrzebę szybszego dostosowania przestrzeni miejskiej do aktualnych, rosnących szybko wymagań użytkowników tej przestrzeni wyprzedzających jej rozwój. Znalazło wyraz zarówno w tytule jak i treści zaproponowanych referatów oraz w zaproszeniu referentów. Zamierzamy zaprosić również specjalistów z obszaru nauk społecznych, aby poszerzyć interdyscyplinarny charakter „Forum”.

Konferencja zostanie podzielona na trzy panele dyskusyjne. Poszczególne sesje dotyczyć będą w następujących obszarów tematycznych:

  • DWORZEC W MIEŚCIE XXI WIEKU
  • MIASTO UŻYTECZNE W XXI WIEKU
  • DEBATA OTWARTA Q&A - z udziałem gościa specjlanego - Prof. J. Gehl

Chcemy również zmodyfikować spotkanie, aby uwzględnić wnioski dotychczasowych uczestników o zwiększenie czasu wykładów. Główny cel IV Forum to przede wszystkim zbudowanie platformy wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia w przestrzeniach miejskich – władz samorządowych, architektów, projektantów, socjologów oraz przedsiębiorców i producentów.
Uważamy, że potrzeby i problematyka kształtowania przestrzeni miejskich wymaga poszukiwania rozwiązań nowoczesnych, najlepiej służących mieszkańcom miast, popularyzacji tej problematyki orz realizacji przedsięwzięć, w których będą mogli uczestniczyć świadomi tych potrzeb mieszkańcy miast.
Przestrzeń miejska staje się przedmiotem dyskusji społecznej, a projekty artystyczne jedną z metod jej wyrażania.
IV Forum będzie kolejnym spotkaniem „ponad podziałami” – doskonałą okazją do wspólnej dyskusji oraz poszukiwania inspiracji w doświadczeniach ekspertów, którzy będą mogli w nieformalnej atmosferze podzielić się swoją wiedzą czy stosowanymi rozwiązaniami.

Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu jest współorganiatorem i partnerem wspierającym IV Forum. W imieniu organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy do Gdańska na spotkanie i dyskusję.

Szczegóły dotyczące IV Forum: www.forumprzestrzeniemiejskie.pl


Bezpłatne szkolenie dotyczące zmian w ustawie O ochronie przyrody w zakresie ochrony drzew


Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie dotyczące zmian w ustawie O ochronie przyrody w zakresie ochrony drzew, które odbędzie się 10 marca 2017 w godzinach 9:30-15:00 w Auli JP II (budynek C3, pl. Grunwaldzki 24A, Wrocław). Szkolenie przeprowadzi Pan Jarema Andrzej Rabiński - wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone, Biegły Sądowy przy Sądzie okręgowym w Warszawie, rzeczoznawca NOT w specjalności Ochrona Środowiska oraz w specjalności Ochrona Środowiska w Toku Realizacji Inwestycji Budowlanych.

Z przyczyn organizacyjnych konieczna jest rejestracja osób pragnących wziąć udział w szkoleniu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: ambasadorzyzieleni.skn@gmail.com zaznaczając chęć uzyskania certyfikatu (płatne przy odbiorze). Dla osób zgłaszających się po 7 marca 2017 nie będzie już możliwości wydruku certyfikatu!

Dla chętnych wystawiane są certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu. Zasady przyznawania certyfikatu:

  • wersja cyfrowa:
    bezpłatna dla członków SKN AK Ambasadorzy Zieleni i PSDZ
  • wersja papierowa:
    10 zł dla członków SKN AK Ambasadorzy Zieleni i PSDZ
    50 zł dla studentów nie należących do SKN AK Ambasadorzy Zieleni lub PSDZ
    110 zł dla pozostałych osób
Plakat zaproszenia >>

Konkurs SPAK na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską z zakresu architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2015/2016


Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu zaprasza do udziału w Konkursie na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską obronioną w roku akademickim 2015/2016. Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione w okresie od 1 października 2015 roku do 30 września 2016 roku.

Tematyka prac dyplomowych: inżynierskich i magisterskich powinna mieścić się w obszarze badawczym obejmującym problematykę krajobrazową w rozumieniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Prace inżynierskie powinny mieć charakter prac projektowych, prace magisterskie mogą mieć charakter opracowań projektowych lub studialnych.

Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście w terminie do 15 grudnia 2016 r. do właściwego terenowo oddziału SPAK.

W konkursie, zarówno na prace inżynierskie jak i magisterskie, przyznaje się nagrody: I, II i III oraz dwa wyróżnienia:

  • I nagroda – opłacony udział w kolejnym XX Forum Architektury Krajobrazu oraz możliwość publikacji artykułu z zakresu pracy dyplomowej inżynierskiej/magisterskiej w kwartalniku Architektura Krajobrazu;
  • II nagroda – możliwość publikacji artykułu z zakresu pracy inżynierskiej/magisterskiej na stronie internetowej SPAK;
  • III nagroda – możliwość publikacji streszczenia pracy inżynierskiej/magisterskiej na stronie internetowej SPAK;
  • dwa równorzędne wyróżnienia (dyplomy).

Regulamin i formularz zgłoszeniowy >>>


Szkolenie z kreowania tożsamości zawodowej w architekturze krajobrazu


Kim jesteś? Architektem Krajobrazu czy Projektantem Ogrodów? Kogo tworzysz, reprezentujesz?

Fundacja Krajobrazy zaprasza na kolejną odsłonę nowatorskich warsztatów, na których dowiesz się wszystkiego o budowaniu własnej tożsamości zawodowej w dziedzinie architektury krajobrazu, z wykorzystaniem najnowszej wiedzy z psychologii biznesu.

Głównym celem organizowanego szkolenia jest budowa tożsamości zawodowej architektów krajobrazu i projektantów ogrodów na rynku usług, a także wskazanie obszarów działania dla osób pracujących w tych branżach. Pokażemy jak brak specjalizacji wpływa na postrzeganie naszego środowiska zawodowego przez społeczeństwo i ludzi branż budowlanych. Do praktycznych zajęć zostaną wykorzystane najnowsze metody kreatywnych i interaktywnych ćwiczeń personalnych.

Na szkoleniu poruszone zostaną zagadnienia opisujące różnice w postrzeganiu architekta krajobrazu i projektanta ogrodów, a także:

  • określenie na rynku swojej specjalizacji,
  • problematyka odnalezienia się na rynku usług,
  • problematyka związana z nazewnictwem firm, logotypy i wizerunek, www, postrzeganie firmy,
  • tworzenie własnej marki architekta krajobrazu i projektanta ogrodów.

Kto może uczestniczyć w szkoleniu?

  • adepci architektury krajobrazu
  • osoby, które zajmują się projektowaniem przestrzeni publicznych i komercyjnych
  • osoby, które projektują ogrody przydomowe
  • studenci
  • wszyscy zainteresowani z branż architektury krajobrazu

Co zapewniamy?

  • profesjonalną kadrę trenerską
  • warsztaty składające się z zajęć teoretycznych i praktycznych
  • materiały warsztatowe

Kiedy i gdzie?

  • Miejsce: Lublin
  • Termin: 22 stycznia 2017 r.

Ze względów organizacyjnych prosimy obowiązkowo o potwierdzenie udziału w szkoleniu do dnia 9 stycznia 2017 roku na adres e-mail: fundacjakrajobrazy@gmail.com

Inwestycja:

  • Koszt szkolenia: 450 zł
  • Studenci: 380 zł
  • Członkowie:
    • Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu,
    • Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów,
    • Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu,
    • Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa
    • Związku Szkółkarzy Polskich 400 zł

Szczegóły na stronie: http://fundacjakrajobrazy.pl/szkolenie-zakresu-tozsamosci-zawodowej-arch...


WAK13: Mistrzowie holenderskiego krajobrazu


WAK13: Mistrzowie holenderskiego krajobrazu, 18 listopada 2016, EXPO XXI, Warszawa

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza do udziału w kolejnej edycji konferencji z cyklu „Współczesna Architektura Krajobrazu – trendy, technologie i praktyka”. Do udziału w jesiennej edycji SAK zaprosiło holenderskich mistrzów krajobrazu – właścicieli i dyrektorów firm wykonawczych i biura projektowego Copijn.

Goście opowiedzą m.in. o holenderskich standardach pielęgnacji zieleni (André Hoek, Hoek Hoveniers), niezwykłym pomyśle (GreenToColour) na miejskie rabaty bylinowe (Bert Griffioen, Griffioen Wassenaar BV), zarządzaniu kilkudziesięcioosobową firmą i jej pracownikami (Rien van der Spek, M. van der SPEK Groep) oraz projektowaniu i współpracy w modelu co-making (Tjeerd van der Schee, Copijn). Będzie również o holenderskim ogrodzie kwiatowym w Łazienkach Królewskich (Radca Rolny Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Tomasz Nadratowski, Muzeum Łazienki Królewskie).

Program konferencji powstał we współpracy z branżowym stowarzyszeniem holenderskim VHG, a patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Królestwa Niderlandów.

Program i informacje organizacyjne na stronie www.sak.org.pl
Rejestracja online do 10 listopada WAK13.konfeo.com
Dla członków FAP, SARP, SITO, SPAK, OSTO specjalna zniżka!

Zapraszamy! p>